Drama Totala
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

fata morgana

5 participanți

In jos

Mesaj fata morgana

Mesaj Scris de etelkapalffy Mier Ian 16, 2013 10:56 am

Stiu,nimic din ceea ce scriu nu are vreo relevanta,fiind vorba de niste amarasteni,de niste oameni simpli,fara aparare,fara vreun sprijin.

Intai de toate,as dori sa mentionez faptul ca, fara noi,cei care in 89 am iesit pe strazi,satui fiind de dictatura ceausita,in ziua de azi nu am putea sa ne cerem drepturile,nu ne-am putea exprima;"cultele" religioase nu ar avea un statut legitim,nemaivorbind de alte multe drepturi care nu au existat in comunism,lucruri la care nici nu visam in acele vremuri.

Este dureros faptul ca,in 89 foarte multi,dintre cei care astazi sunt oameni de afaceri de succes,in loc sa fie pe strazi,erau in fata televizoarelor,ascunzandu-se.Dar,acum se bucura de beneficiile democratiei,iar noi,foarte multi,care iesiseram pe strazi,in ziua de azi traim de pe o zi pe alta,in pofida faptului ca suntem oameni cinstiti,muncitori!

Da,sunt niste clisee,dar,avand parte doar de nedreptati,ma simt frustrata,abandonata de autoritatile romane,in pofida faptului ca tot ceea ce sustin are motivatie.

Daca mi se permite,as dori sa relatez ceea ce mi s-a intamplat in luna aug.2012

Am o mama care are 81 de ani.Este o persoana normala,in deplinatatea facultatilor mintale,dar,din pacate,este o persoana simpla.Foarte simpla.Si,cred,din aceasta cauza s-a intamplat ceea ce s-a intamplat.

Deoarece mama mea este bolnava,in feb.2012 fracturandu-si incheietura mainii,de atunci avan dureri,ma gandeam ca ar fi bine daca as duce-o la baile sarate care se afla la cativa km de orasul nostru,in comuna Sangeorgiu de Mures.Aceste bai sarate sunt concesionate de un barbat-de o familie,dupa cate stiu- pentru 49 de ani,deci este stapanul acestor bai.Mentionez faptul ca stapanul acestor bai apartine de cultului adventistilor.

In data de 20 aug.2012 am dus-o pe mama la aceste bai.Si-a cumparat bilet pentru a face tratament in spa-ul din interiorul hotelului acestor bai,baile avand si strand in aer liber.Era o zi de luni.Am dus-o si am adus-o acasa pe mama.Marti iar am dus-o.Venind spre casa,iata ce mi-a povestit mama:luni,in data de 20 aug.,pregatindu-se de plecare,vrand sa iasa din bazin,un domn de etnie germana a abordat-o,intanzandu-i mamei mele un telefon mobil.Mama a incercat sa sa-i explice acelui domn ca nu ii apartine acel aparat,dar nu se puteau intelege.Pana la urma,mama mea a luat acel telefon cu gandul de a-l preda la receptia hotelului Apollo, pana ce ar aparea proprietarul aparatului.Mergand spre receptie,a aparut un tip tanar,vazand-o pe mama mea cu telefonul in mana,a inceput sa urle la ea:"hoata batrana","javra batrana",smulgand telefonul din mana ei,vrand sa o loveasca.Deoarece tipul urla,toti oaspetii au iesit,asistand la umilirea mamei mele ,atunci "doar" de 80 de ani.A urlat la ea,a vrut sa o loveasca,pana la urma un tip l-a potolit pe "pagubas",si nu a mai lovit-o pe mama mea in varsta,slaba,slabita.Si toate acestea cu acordul tacit ai angajatilor.Erau de acord ca o persoana in varsta sa fie lovita.Daca chiar ar fi furat acel telefon,printr-un moment de ratacire,puteau chema politia,aceasta ar fi arestat-o,incatusat-o si ar fi dus-o,nefiind supusa umilintei.Cred ca am putea vorbi,in acest caz,de prezumtia de nevinovatie,nu?

Dupa ce mama mi-a povestit toate acestea,eu ma revoltasem,deoarece o stiu pe mama mea,este o persoana integra,cinstita,in niciun caz hot/hoata!!!In dupa masa acelei zile am dat telefon unei redactii locale,relatand cele intamplate.Redactorul,pentru a fi obiectiv,a dat telefon la bai,vrand sa afle si varianta celor de acolo.Reporterului i s-a spus ca nu comenteaza incidentul.Nu au infirmat/confirmat acel incident.
Deoarece ma consider o persoana obiectiva,vrand sa aflu,ce se intamplase in realitate,in ziua urmatoare mi-am permis sa o duc pe mama mea iar acolo.La receptie mi s-a spus ca mama nu mai are dreptul sa intre nici macar pe teritoriul bailor,fiind catalogata ca si hoata!!!

Iata ce mi-a relatat receptionera hotelului:in data de 20 aug.2012,mama mea de 80 de ani a furat acel telefon.Dar,ei,stapanii bailor,fiind niste oameni buni,totusi,in pofida faptului ca mama mea este hoata,in ziua urmatoare a presupusei hotii,i-au dat voie mamei mele sa foloseasca strandul din aerul liber.In timpul discutiei cu receptionera,a aparut o femeie,care ,dela cca 4 metri a inceput sa urle la mine,nu s-a injosit sa se prezinte,doar eram fiica unei hoate,nu?cu ce tupeu am dat acel telefon la acel ziar,dandu-mi de inteles ca din cauza acelui telefon mama nu mai are voie sa intre pe teritoriul bailor.Desigur,acea persoana nu se prezentase,ci urla doar la mine de la distanta.Receptionera isi continua relatarea:cu toate ca i s-a permis mamei mele accesul la strand,mama mea,in loc sa le multumeasca,doar era hoata,nu?? iata ce ar fi facut:cineva,de undeva,vazuse cum mama mea incerca sa jefuiasca oaspetii strandului!!! Mai mult,foarte multi oaspeti o reclamasera pe mama mea cum ca aceasta voia sa-i talhareasca!!! Mi-am exprimat dorinta de a vorbi cu acel domn care i-a inmanat acel telefon mamei mele,as fi vrut sa vorbesc cu acele persoane care asistasera la umilinta mamei mele,as fi vrut sa vorbesc cu acea persoana care,cica ar fi vazut-o pe mama mea cum voia sa comita acele jafuri,cat si cu acele persoane care s-ar fi dus la receptie afirmand ca mama mea voia sa-i talhareasca.Nu mi s-a permis sa vorbesc cu nimeni!!! Deci,zic eu,doar pentru simplul motiv ca mama mea este in varsta,simpla,pentru a nu le strica "prestigiul",au dat-o afara ca pe un caine,acuzand-o de hotie! Dar,sa nu uitam,sunt altfel decat noi,ei sunt adventisti!! Deci,mama mea de 80 de ani,care a fost un cetatean util al acestei societati,a ajuns ca la aceasta varsta sa fie batjocorita,umilita.

Am scris o sesizare la OPC,relatand toate acestea,totdata spunand ca,camerele de supraveghere ar fi captat toate aceste imagini.Aceste imagini confirma sau infirma cele intamplate.

Am primit din partea OPC un raspuns,cum ca sesizarea mea nu este solutionabila,fiindca ,comisarii OPC fusesera la fata locului,dar,din pacate,tocmai aceste imagini care ar fi confirmat/infirmat cele intamplate,nu au fost captate!!!Totodata,mi s-a mai scris ca mama mea poate merge oricand la acel spa !!! Ma intreb eu,stapanii acelor bai fiind atat de razbunatori si rai din cale afara,daca mi-as duce acolo mama,ar acuza-o de omor,sau de orice altceva.sau,poate pe mine !!! Nimeni nu m-ar putea scapa de inchisoare,fiindca nu am bani!!!

Iata "obiectivismul"si "umanismul" stapanilor acestor bai !!! Pot sa faca orice avand scutul oamenilor bogati !!! Mama mea,amarata,fiind acuzata de ceva ce nu a facut,s-a imbolnavit si mai tare.Dar,ce conteaza viata unei persoane in varsta care nu se poate apara!!! Poti face ce vrei cu ea !!! Iar noi,fiind oameni simpli,nu ne putem judeca cu acesti indivizi atotputernici,bogati.Lumea este al lor !!!
avatar
etelkapalffy
Nou-Nout
Nou-Nout

Dolari : 41393
Mesaje : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 16/01/2013
Situatie amoroasa : Single

Sus In jos

Mesaj Re: fata morgana

Mesaj Scris de etelkapalffy Mier Ian 16, 2013 10:58 am

Desigur,am incercat sa iau legatura cu stapanul bailor.Nu era posibil.Nimeni nu a vrut sa dialogheze cu mine.Mama a ramas cu stigmatul de hot!

avatar
etelkapalffy
Nou-Nout
Nou-Nout

Dolari : 41393
Mesaje : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 16/01/2013
Situatie amoroasa : Single

Sus In jos

Mesaj Re: fata morgana

Mesaj Scris de Sony Mar Ian 22, 2013 8:31 am

e un forum de desene, stii?
Sony
Sony
Gladiator
Gladiator

Dolari : 64027
Mesaje : 3140
Reputatie : 61
Data de inscriere : 06/03/2011
Situatie amoroasa : Single
Stare de spirit : bored

Sus In jos

Mesaj Re: fata morgana

Mesaj Scris de KiMO Mier Iul 30, 2014 2:39 pm

heil hitler
KiMO
KiMO
Zeu
Zeu

Dolari : 119210
Mesaje : 7819
Reputatie : 182
Data de inscriere : 01/09/2010
Varsta : 27
Localizare : indecis
Situatie amoroasa : Single
Stare de spirit : Bitchy

https://www.youtube.com/OfficialFoxKids

Sus In jos

Mesaj Re: fata morgana

Mesaj Scris de Marian[NC] Vin Aug 08, 2014 8:46 pm

KiMO a scris:heil hitler

Nein Stick out tongue
Marian[NC]
Marian[NC]
Comandant
Comandant

Dolari : 38855
Mesaje : 2865
Reputatie : -9
Data de inscriere : 02/04/2012
Varsta : 25
Localizare : Inside an atom
Situatie amoroasa : Single
Stare de spirit : Negatively charged
Citat favorit : "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former"-Albert Einstein

Sus In jos

Mesaj Re: fata morgana

Mesaj Scris de Mike Vin Aug 08, 2014 10:19 pm

Marian[NC] a scris:
KiMO a scris:heil hitler

Nein Stick out tongue
La Auschwitz cu tine  malefic 
Mike
Mike
Geniu
Geniu

Dolari : 46890
Mesaje : 5803
Reputatie : -7
Data de inscriere : 24/09/2010
Varsta : 24
Localizare : IDTF
Situatie amoroasa : Single
Stare de spirit : ~Nobody Cares~
Citat favorit : I sneaked to the mirror,in the darkness of night.

http://xat.com/GrupuldistractieiROMANIA

Sus In jos

Mesaj Re: fata morgana

Mesaj Scris de Marian[NC] Vin Aug 08, 2014 11:06 pm

Mike a scris:
Marian[NC] a scris:
KiMO a scris:heil hitler

Nein Stick out tongue
La Auschwitz cu tine  malefic 

Sigur,hai cu mine  I love you 
Marian[NC]
Marian[NC]
Comandant
Comandant

Dolari : 38855
Mesaje : 2865
Reputatie : -9
Data de inscriere : 02/04/2012
Varsta : 25
Localizare : Inside an atom
Situatie amoroasa : Single
Stare de spirit : Negatively charged
Citat favorit : "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former"-Albert Einstein

Sus In jos

Mesaj Re: fata morgana

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum