Drama Totala
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Comentariu al operei "DAAAAAAAA"

4 participanți

In jos

Important Comentariu al operei "DAAAAAAAA"

Mesaj Scris de KiMO Mier Iun 13, 2012 8:09 am

DAAAAAAAA
de Aristotel12
Tema operei este agonia interioara pe care naratorul o resimte in conversatia cu personajul omniscient cu caracter fantastic, soarele.

Titlul operei este alcatuit dintr-o afirmatie, fiind prezente 8 litere de "A", ceea ce poate semnifica pendularea sentimentelor naratorului de la o fatada a realitatii iluzorii la alta.

Modul de expunere predominant in opera este dialogul, dar apare, de asemenea, si descrierea zilei insorite.

Opera debuteaza prin descrierea unei atmosfere calde, linistite, relaxante pe care autorul o percepe a fi "frumoasa", dar in acelasi timp, utilizarea verbului la trecut "era" semnifica trecerea in timp si generalizarea spatiului in text. Naratorul incearca la inceput sentimente de disperare, agonie, prin adjectivul "frumoaso" incercand sa isi exprime adevaratele sentimente fata de un obiect neanimat. Soarele este personificat si prezentat ca un ideal al perfectiunii feminine in viziunea naratorului, obiect animat care pare sa adopte o atitudine obisnuita, fireasca fata de receptorul conversatiei. Desi atmosfera ezitanta pare sa trimita cititorul intr-o realitate exterioara fixata, incetul cu incetul, soarele capata o semnificatie duala, devenind acum un motiv de tranzictie in dialogul celor doi, ba chiar acceptand sa poarte in continuare o conversatie care pare a fi aproape normala. Opera se incheie brusc si direct prin verbul la viitor "va urma", creand o atmosfera tensionata de suspans si lasandu-l pe cititor "suspendat", cu o stare de confuzie si incertitudine. Prezenta afirmatiilor "DAAAA" in fiecare replica poate semnifica asemanarea celor doi protagonisti, dar si elementul de legatura intre lumea reala si cea halucinanta.

In concluzie, opera este una fantastica, fiind prezente motivul luminii, dar si al disperarii, indicii de timp si de spatiu fiind prezentati ambiguu, autorul reusind sa redea o stare ezitanta si chiar si frustranta cititorului in final.
KiMO
KiMO
Zeu
Zeu

Dolari : 119210
Mesaje : 7819
Reputatie : 182
Data de inscriere : 01/09/2010
Varsta : 27
Localizare : indecis
Situatie amoroasa : Single
Stare de spirit : Bitchy

https://www.youtube.com/OfficialFoxKids

Sus In jos

Important Re: Comentariu al operei "DAAAAAAAA"

Mesaj Scris de Mike Joi Iun 14, 2012 6:42 am

Nu cred ca ai mai comentat niciodata la un fic la fel de mult cum ai comentat la asta...
Mike
Mike
Geniu
Geniu

Dolari : 46890
Mesaje : 5803
Reputatie : -7
Data de inscriere : 24/09/2010
Varsta : 24
Localizare : IDTF
Situatie amoroasa : Single
Stare de spirit : ~Nobody Cares~
Citat favorit : I sneaked to the mirror,in the darkness of night.

http://xat.com/GrupuldistractieiROMANIA

Sus In jos

Important Re: Comentariu al operei "DAAAAAAAA"

Mesaj Scris de KiMO Joi Iun 14, 2012 6:43 am

Mike a scris:Nu cred ca ai mai comentat niciodata la un fic la fel de mult cum ai comentat la asta...

era prea genial ca sa nu comentez!
KiMO
KiMO
Zeu
Zeu

Dolari : 119210
Mesaje : 7819
Reputatie : 182
Data de inscriere : 01/09/2010
Varsta : 27
Localizare : indecis
Situatie amoroasa : Single
Stare de spirit : Bitchy

https://www.youtube.com/OfficialFoxKids

Sus In jos

Important Re: Comentariu al operei "DAAAAAAAA"

Mesaj Scris de AlejandroFan Mier Iun 20, 2012 4:56 am

Ambiguu? WTF is ambiguu? Oricum,, comentariul, la fel ca si opera in sine, este super!
AlejandroFan
AlejandroFan
Popular
Popular

Dolari : 46033
Mesaje : 1514
Reputatie : 16
Data de inscriere : 22/01/2011
Varsta : 25
Localizare : peste tot
Situatie amoroasa : Single
Stare de spirit : Sunt entuziasmat
Citat favorit : DA

http://pokemonsite.forumgratis.ro/forum

Sus In jos

Important Re: Comentariu al operei "DAAAAAAAA"

Mesaj Scris de Marian[NC] Lun Iul 16, 2012 10:38 pm

Cel mai reusit comentariu pe care l-am vazut Rolling on the floor Rolling on the floor
Marian[NC]
Marian[NC]
Comandant
Comandant

Dolari : 38855
Mesaje : 2865
Reputatie : -9
Data de inscriere : 02/04/2012
Varsta : 25
Localizare : Inside an atom
Situatie amoroasa : Single
Stare de spirit : Negatively charged
Citat favorit : "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former"-Albert Einstein

Sus In jos

Important Re: Comentariu al operei "DAAAAAAAA"

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum